Możliwość ubiegania się o premię termomodernizacyjną lub remontową określa Ustawa z dnia 21 listopada 2008 roku o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. Nr 223 poz. 1459).
Premia termomodernizacyjna
Zgodnie z zapisami Ustawy Inwestor będący właścicielem lub zarządcą budynku, lokalnej sieci ciepłowniczej lub lokalnego źródła ciepła, z wyłączeniem jednostek budżetowych i zakładów budżetowych, realizujący inwestycję termomodernizacyjną przysługuje premia na spłatę części kredytu. Jeżeli z audytu energetycznego wynika, że skutkiem wykonania przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym będzie zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię:
- W budynkach, w których modernizuje się wyłącznie system grzewczy – co najmniej o 10%,
- W pozostałych budynkach – co najmniej o 25%
budynek taki może ubiegać się o premię termomodernizacyjną w przypadku finansowania inwestycji kredytem bankowym zaciągniętym w Banku posiadającym umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Spełnienie wymagań oszczędności energii cieplnej pozwala uzyskać premię stanowiącą 16% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Premia termomodernizacyjna może zostać zwiększona do 21% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w przypadku montażu mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii (OZE).
Istnieje również możliwość uzyskania dodatkowego wsparcia w wysokości 50% kosztów wzmocnienia budynków wielkopłytowych przy realizacji termomodernizacji.
Minimalna wartość kredytu to 50% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Przykładowymi pracami termomodernizacyjnymi mogącymi wchodzić w zakres prac wspieranych premią BGK mogą być:
- Docieplenie ścian zewnętrznych budynku,
- Docieplenie dachu/stropodachu,
- Wymiana okien w częściach wspólnych budynku (piwnice, klatki schodowe itp.),
- Modernizacja instalacji C.O. (lub jej budowa),
- Budowa instalacji ciepłej wody użytkowej,
- I inne mające wpływ na ograniczenie zużycia energii cieplnej przez budynek.
Premia remontowa
O premię remontową mogą ubiegać się wspólnoty mieszkaniowe, których użytkowanie rozpoczęło się przed dniem 14 sierpnia 1961 roku oraz spełniają następujące warunki:
- mają one większościowy udział właścicielski w osobach fizycznych,
- osiągną wskaźnik kosztów przedsięwzięcia remontowego na poziomie minimum 5% wartości budynku w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej budynku do ceny ustalonej do celów obliczania premii gwarancyjnej za kwartał, w którym został złożony wniosek,
- w wyniku realizacji przedsięwzięcia remontowego nastąpi zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię cieplną o 10%, z zastrzeżeniem że w w przypadku osiągnięcia wskaźnika kosztu przedsięwzięcia na poziomie 30% wartości budynku roczna oszczędność musi wynosić minimum 25%,
- wskaźnik kosztu przedsięwzięcia nie przekracza 70% wartości budynku,
- w przypadku gdy budynek uzyskał wcześniej premię termomodernizacyjną a koszt prac nie przekracza 30% wartości budynku, inwestor nie musi wykazywać rocznych oszczędności zużycia energii.
Do prac, które można realizować ubiegając się o premię remontową zaliczamy:
- wyposażenie budynku w instalacje i urządzenia wymagane dla nowo budowanych obiektów mieszkalnych,
- remonty budynku,
- remonty balkonów,
- przebudowa jeżeli w jej wyniku nastąpi ulepszenie budynku,
- wymiana okien i drzwi części wspólnej,
- prace wskazane przy premii termomodernizacyjnej.
Spełnienie wymagań stawianych przez Ustawodawcę dotyczących premii remontowej umożliwia inwestorowi ubieganie się o wsparcie w wysokości 15% wartości inwestycji.
Minimalna wartość kredyt musi wynosić 50% wartości przedsięwzięcia remontowego.
Ponieważ Ustawodawca nie określił warunków dotyczących kredytu, Banki samodzielnie ustalają zasady ich udzielania. Maksymalny okres kredytowania w Bankach umożliwiający zaciągnięcie kredytu termomodernizacyjnego z premią BGK to 240 miesięcy (liczonych od dnia zawarcia umowy kredytu do dnia spłaty ostatniej raty kapitałowo-odsetkowej). Natomiast finansować kredytem można do 100% wartości inwestycji.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani określeniem wstępnej zdolności kredytowej lub uzyskaniem informacji dotyczących procedury ubiegania się o kredyt i premię zapraszamy do kontaktu.